Otomobil Hırsızlığına Karşı Alınabilecek Önlemler!

Kısa bir süre için aracınızdan ayrılsanız bile kontak anahtarını aracınızda bırakmayınız.Kapıyı kilitleyiniz.Otonuzun direksiyonu ile gaz pedalını birbirine bağlayan anahtarlı(baston) kilit, gizli kontak ve alarm sistemi taktırın.

Ruhsat,cüzdan,çanta,kredi kartı,cep telefonu gibi değerli eşyalarınız yada değerli olmasalar bile değerli görüntüsü veren poşetleri aracınız içerisinde bırakmayınız.Eğer değerli eşyanızı yanınıza almayacaksanız görünmeyecek biryere veya bagaja kilitleyiniz.Otonuzu çalma eğilimindeki kişileri oto içerisinde bırakılan eşyalar tahrik edebilir.

Aracınızı arka sokaklardan ziyade park yasağının olmadığı ışıklandırmalı caddelere ve otoparklara park ediniz.

Motorlu taşıt satın alırken ruhsat sahibi ile mutlaka yüz yüze görüşün.Ruhsat üzerinde yazılı olan bilgilerin doğruluğunu kontrol edin.


Özellikle bayan sürücüler,otoyolda giderken,araçlarına arkadan çarpan olursa çok dikkatli olmalı,otoda tek ise araçtan inmemeli;çarpan aracın plakasını ve şahsın eşkalini almaya çalışarak en yakın polis merkezine vaya 155 Polis imdat telefonuna bildirilmelidir.

Devamını oku...

Otomatik Şanzıman Bakımı

Tork konvektörü, debriyaj, servo, hidrolik sistemi, solenoid, sübap ve vites kademeleri gibi unsurları içinde barındıran alüminyum muhafazaya sahip şanzıman türüdür.

Otomatik şanzımanın en büyük özelliklerinden biri üretici firmaların en uygun hızlanma ve tork devirlerini hesaba katarak ayarladıkları vites değişim süreleri ile kullanıcı hatasından oluşabilecek sorunların en aza indirgenmesi ve aracın yakıt ekonomisine katkıda bulunması sağlanır.

 

Her ne kadar otomatik vitesler manual viteslere göre araçların performansını olumsuz yönde etkiliyor olarak bilinsede geliştirilen yeni teknolojilere sahip araçların sahip olduğu otomatik vites seçenekler her geçen gün performans açısındanda daha iyiyi sürücüsüne sunmaya başlamıştır.

Manuel şanzımanlar motordaki gücü tekerleklere taşırken debriyaja ihtiyaç duyarken otomatik şanzıman bu işi tork dönüşümü yapan yağ içerikli bir sistem aracılığıyla halledilir.

Yarı otomatik şanzımanlı araçlarda ise vites değişimi debriyaj olmadan manuel olarak yapılabilmektedir, bu araçlarda ise kavrama elektronik veya vakum sistemi ile kontrol edilmektedir. Otomobilinizin her parçası gibi Otomatik şanzımanda bakıma gereksinim duyar. Aracın ve şanzımanın tipine göre yapılması gereken bakım süreleri aracın el kitabında bulunabilir.

Devamını oku...

Yılda Bir Kez Klima Bakımı Yaptırın!

Araç klima bakımları yıllık periodik bakımlarla yapılmalıdır. Bu bakımlarda araç polen filtresi de kontrol edilir. Genellikle klima bakımı ve polen filtresi bakımı birlikte yapılır.

Kışın arabanın klimasını çalıştırmak önemlidir. Klima kompresörünün ihtiyaç duyulmasa da belirli aralıklarla çalıştırılmalıdır. Ülkemizde yaz aylarında zaten genellikle klima sürekli çalışır. Peki, klima kompresörünün belirli aralıklarla çalışması neden önemlidir?

Klima Kompresörü

Her yıl bakımı yapılan klimanın belirli aralıkla çalışması kompresörün randımanlı çalışması için önemlidir.  Araç klima kompresörü, araç motor kompresörüne benzer. Çalışmazsa gaz sistemi çalışamaz hale gelebilir.

Araç Kliması Neden Soğutmuyor?

Aracın klimasını çalıştırdığınızda eğer istenen soğutma sağlanamıyorsa bu durumun iki sebebi olabilir. Bunlardan ilki ve en sık görüleni polen filtresinin tıkalı olmasıdır. Araç kliması soğutmuyorsa bunun bir diğer nedeni de gazın bitmiş olmasıdır. Eksilen klima gazı serviste yüklenebilir.

Lastiğinizin Ömrünü Nasıl Arttırırsınız?

Hava Basıncı

Uygun olmayan hava basıncı ileride tamiri mümkün olmayacak hasarların yanısıra, lastiğin düzensiz ve erken aşınmasına sebep olur. Hava basıncı lastik soğukken ölçülmeli ve mutlaka araç üreticilerinin belirlediği hava basıncı değerlerine uyulmalıdır.

Rot Ayarı
Aracınızın mekanik ve süspansiyon sistemlerindeki aksaklıklar nedeni ile direksiyon ve araç yönü aynı olmayabilir. Ön düzen bozukluğu sadece lastiklerinizde ekonomik kayba neden olmakla kalmaz aynı zamanda aracınızın süspansiyon ve döner aksamına da zarar vererek zaman içerisinde yüksek mekanik tamir ve bakım masraflarına yol açar.

Balans Ayarı
Jant ve lastiğinizin uygun olarak eşlenmemesi hızlı sürüş esnasında zıplama, vuruntu, salgı, yalpa gibi konforsuzluklar hissetmenize neden olacaktır.

Rotasyon (Yer Değiştirme)
Lastiklerinizin, araçta takılı oldukları her değişik pozisyonda değişik aşınma hareketlerine maruz kaldıklarıdan, periyodik olarak yerlerinin değiştirilmesi ömürlerini artıracaktır.

Devamını oku...

Kiralama Koşulları


Fiyatlara araçların sınırsız kilometrede kullanım hakkı, yağlama ve teknik bakım giderleri dahildir. Akaryakıt, Hasar Sorumluluk Sigortası (Kasko), Hırsızlık Sigortası.....

Detaylı İncele...

ANKET Sizce En Ekonomik Araç Hangisi?

Ekonomik Araç Hangisi?
 

Aktif Ziyaretçi

Şu anda 4 ziyaretçi çevrimiçi

İNCİ TURİZM SAN. TİC. ve LTD. ŞTİ.
Murat Mah. Tuna Cad. No:78/C Bayrampaşa /İSTANBUL
TEL: +90 212 545 3 545 - 497 32 98 Fax: +90 212 497 32 99